انتخابات روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر سال 2017 آلمان به شکست سوسیال‌دموکرات‌ها و پیروزی غیرمنتظره راست‌گرایان افراطی منتهی شد. پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات، مارتین شولتس رقیب انتخاباتی آنگلا مرکل و رهبر حزب سوسیال دموکرات، اعلام کرد که حزب او در ائتلاف دولت آینده شرکت نمی‌کند و نقش اپوزیسیون را به عهده می‌گیرد.

 

آرای دو حزب بزرگ اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات به ترتیب نسبت به چهار سال پیش ۷,۶ درصد و ۵,۷ درصد کاهش یافت. در مقابل احزاب لیبرال و آلترناتیو برای آلمان که در دوره پیشین به پارلمان راه نیافته بودند، این بار به ترتیب صاحب ۸۹ و ۶۲ کرسی شدند.

 

به این ترتیب پیش‌بینی‌هایی که از مدت‌ها پیش می‌شد، تحقق یافت و برای نخستین بار از زمان شکست هیتلر در جنگ جهانی دوم، یک نیروی دست راستی بیگانه‌ستیز و تندرو وارد مجلس فدرال آلمان شد.

 

آلکساندر گاولند رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان، در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات خطاب به هواداران حزب گفت: “ما مرکل و هرکس دیگری که صدراعظم باشد را شکار می‌کنیم. ما میهن شما را برای شما پس می‌گیریم، زیرا پشتیبانی شما ما را به این جایگاه رساند.”

 

گاورلند، تاکنون با اظهارات ضد خارجی و نژادپرستانه خود در آلمان جنجال‌های زیادی به ‌پا کرده است. او از جمله یک‌ بار درباره یکی از ستاره‌های سرشناس و رنگین‌پوست آلمان گفت: “هیچ آلمانی خوشحال نمی‌شود که همسایه او باشد.”
مشارکت مردم در این انتخابات همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد نسبت به سال ۲۰۱۳ حدود ۴ درصد افزایش یافت و ۷۵ درصد ارزیابی شد. این رقم در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۱ درصد بود.

 

بالاترین سطح مشارکت مردم آلمان در انتخابات به سال ۱۹۷۲ برمی‌گردد که به بالای ۹۱ درصد رسید. در آن دوره ویلی برانت از حزب سوسیال دموکرات برای دومین بار بر مسند صدراعظمی نشست.