لرزه در دولت ائتلافی آلمان پس از استعفای نالس

 

برگرفته از: دویچه وله فارسی آلمان

 

آینده دولت ائتلافی آلمان با کناره‌گیری رئیس حزب سوسیال دمکرات، شکننده و نامشخص به نظر می‌رسد. در حالی‌که احزاب محافظه‌کار مسیحی خواهان تداوم دولت ائتلافی هستند، برخی احزاب اپوزیسیون بر تغییر سریع دولت اصرار می‌کنند

 

از راست: آندریا نالس، رهبر مستعفی حزب سوسیال دمکرات، هورست زهوفر، وزیر کشور از حزب سوسیال مسیحی و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از حزب دمکرات مسیحی

صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین تاکید کرد که با وجود بحران در حزب سوسیال دمکرات، دولت به کار خود ادامه خواهد داد. آنگلا مرکل گفت: «ما به کار در دولت با جدیت و احساس مسئولیت بالا ادامه خواهیم داد.»

 

صدراعظم المان در عین حال به چالش‌های پیش رو در کار دولت نیز اشاره کرد و از رئیس مستعفی حزب سوسیال دمکرات به عنوان “شخصیتی خوب” نام برد.

خانم آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، رئیس حزب دمکرات مسیحی آلمان (CDU) نیز خانم نالس را به عنوان “چهره‌ای قوی، صادق و قابل اعتماد” ستود و از حزب سوسیال دمکرات خواست مسائل داخلی خود را به گونه‌ای حل کند که خطری متوجه ائتلاف بزرگ نشود

آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، رئیس حزب دمکرات مسیحی آلمان

 

از سوسیال دمکرات‌ها خواست مسئولانه رفتار کنند و در توئیتر نوشت: «ما انتظار داریم که حزب سوسیال دمکرات به وظیفه خود برای حفظ ثبات دولت عمل کند.»  زودر که هم‌چنین نخست‌وزیر دولت محلی بایرن است، از کناره‌گیری خانم نالس ابراز تاسف کرد و گفت که او مسئول اصلی نتایج ناموفق انتخاباتی سوسیال دمکرات‌ها نیست.

 

استعفای خانم نالس از ریاست حزب سوسیال دمکرات آلمان، موجی از بحث پیرامون سرنوشت این حزب را به راه انداخته است. اولاف شولتس، معاون حزب سوسیال دمکرات، وزیر دارایی و معاون صدراعظم آلمان، پیش از اعلام این کناره‌گیری گفته بود که سوسیال دمکرات‌ها را در انتخابات بعدی، از ورود به یک ائتلاف بزرگ منع کرده است. روزنامه “تاگس اشپیگل” به نقل از  شولتس نوشت، سه مرتبه ائتلاف بزرگ کمکی به دمکراسی در آلمان نکرده است: «هیچکس چنین ائتلافی را دیگر برای سال ۲۰۲۱ نمی‌خواهد. نه فقط شهروندان یا احزاب محافظه‌کار، بلکه سوسیال دمکرات‌ها هم در صدد چنین چیزی نیستند.»

 

قرار است کادرهای سوسیال دمکرات‌ها درباره پیشنهادهای خود برای تعیین جانشین خانم نالس در نشست دوشنبه سوم ژوئن (۱۴خرداد)  تصمیم‌گیری کنند

 

مالو درایر، نخست وزیر دولت ایالت راین‌لند- فالتس و یکی از رهبران حزب سوسیال دمکرات آلمان

 

خانم مالو درایر، نخست وزیر دولت ایالت راین‌لند- فالتس نیز با ادای احترام به خانم نالس و معاونانش، ابراز اطمینان کرد که حزب سوسیال دمکرات بدون رهبری نخواهد ماند. هم اینک در جبهه سوسیال دمکرات‌ها گفت‌وگوهایی برای سپردن ریاست موقت حزب به خانم مالو در جریان است. هم‌چنین گفته می‌شود که رالف موتزنیش، معاون فراکسیون سوسیال دمکرات‌ها در مجلس آلمان، موقتا ریاست فراکسیون را بر عهده خواهد گرفت تا جای خالی خانم نالس پر شود.

سیاستمداران دو حزب “چپ‌ها” و “سبزها” نیز با احترام از آندریا نالس نام برده‌اند. دیتمار بارتش، رئیس فراکسیون چپ‌ها در مجلس آلمان گفته است: «احتمالا همه ما به این فکر می‌کنیم که سیاست چقدر خشن است.»

 

آنالنا بائربوک و روبرت هابک، روسای حزب “سبز‌ها”

 

آنالنا بائربوک و روبرت هابک، روسای حزب “سبز‌ها” نیز با تقدیر از شجاعت آندریا نالس در تصمیم‌گیری، ابراز امیدواری کرده‌اند که حزب سوسیال دمکرات بتواند به سرعت بر خلاء کنونی غلبه کند و با نیروی تازه روی وظایفش متمرکز شود. حزب سبزها اعلام کرد که حاضر نیست در صورت خروج سوسیال دمکرات‌ها از دولت ائتلافی جای آنها را پر کند.

حزب آلترناتیو برای آلمان اما ائتلاف بزرگ را پایان یافته خوانده است. خانم آلیس وایدل، رئیس فراکسیون AFD در مجلس گفت: «سوسیال دمکرات‌ها برای راه‌حل دست و پا می‌زنند و ائتلاف بزرگ هم‌چون مرده‌ای متحرک، گرد صحنه سیاسی می‌چرخد.»

خانم وایدل، ریزش آرای سوسیال دمکرات‌ها را “هزینه خیانت” این حزب  به رای دهندگان دانست

اما یورگ مویتن، رئیس حزب “آلترناتیو برای آلمان” خواستار کناره‌گیری دولت آلمان شده و گفته است: «چه فرقی می‌کند که نالس برود و یکی دیگر جای او را در حزب سوسیال دمکرات بگیرد؟ آن کسی که باید سرانجام استعفا کند تا راه برای شروعی تازه باز شود، آنگلا مرکل است؛ و نه فقط مرکل بلکه تمام اعضای کابینه او.»