پیروزی سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات عمومی دانمارک

 

دویچه وله: سوسیال‌دموکرات‌های دانمارک به رهبری مته فردریکسون پیروز انتخابات دانمارک شدند. فردریکسون که با ۴۱ سال سن جوان‌ترین نخست‌وزیر دانمارک خواهد بود، گفته است، در سیاست‌های مهاجرتی راه سختگیرانه دولت پیشین را ادامه می‌دهد.

هرچند نتیجه کمی پایین‌تر از حد انتظار و حتی پایین‌تر از نتایج این حزب در انتخابات پیشین پارلمانی بود اما سوسیال‌دموکرات‌های دانمارک با اختصاص ۹ / ۲۵ درصد از آراء به خود، پیروز میدان انتخابات شدند.

مته فردریکسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات دانمارک است و با ۴۱ سال سن جوان‌ترین نخست وزیر تاریخ دانمارک خواهد بود. او پس از اعلام نتایج، در جمع هوادارانش گفت: «شما انتخاب کردید، تصمیم گرفتید که دانمارک اکثریت سیاسی جدیدی به دست بیاورد و به سمتی جدید حرکت کند و دولت جدیدی انتخاب کردید.»

به این ترتیب بلوک قرمز چپگرا با دستیابی به اکثریت مطلق، ۹۱ کرسی از مجموع ۱۷۹ کرسی مجلس را به تصاحب خود درآورده است.

احزاب دانمارک به طور سنتی به گروه چپگرای بلوک قرمز و راستگرای بلوک آبی تقسیم می‌شوند.

حزب محافظه‌کار لیبرال راسموسن، نخست‌وزیر کنونی دانمارک با کمی رشد آراء هرچند در در جایگاه دوم ایستاده است اما بلوک آبی به همراه پوپولیست‌ها از احزاب راستگرا چون حزب مردم، اکثریت را از دست دادند.

راسموسن در سخنرانی پس از شمارش آراء از اینکه حزبش بیشترین آراء را به خود اختصاص داده، ابراز خرسندی کرد اما گفت که این موفقیت را شکست بلوک آبی تلخ کرد. دولت از سال ۲۰۱۵ در دست حزب لیبرال است که با احزابی چون حزب راست افراطی “مردم دانمارک” ائتلافی غیررسمی تشکیل داده بود.

بازنده‌ی این انتخابات اما همین حزب راست افراطی دانمارک است؛ “حزب مردم دانمارک” با ریزش ۱۲ درصدی آراء، تنها تقریبا ۹ درصد از آراء را به خود اختصاص داد.

از رقابت غیرمنتظره و موفقیت‌آمیز فردریکسون، به عنوان یکی از علت‌های شکست احزاب دست راستی یاد می‌شود. سیاستمدار ۴۱ ساله دانمارکی در سیاست اجتماعی و اقتصادی خواهان چرخشی به سمت چپ کلاسیک است و در موضوع‌های مهاجرتی با سیاست سختگیرانه دولت کنونی همراه است. او در کارزار انتخاباتی‌اش قول داد در صورت نخست وزیر شدن، شمار مهاجران را از کشورهای غیرغربی محدود کند. البته در این موضوع همه احزاب بلوک قرمز با فردریکسون همراه نیستند. به همین دلیل کارشناسان می‌گویند احتمال ائتلاف بزرگ چپ با وجود دارا بودن اکثریت آراء در پارلمان، کم است. احتمال می‌رود که فردریکسون رهبری دولت اقلیت سوسیال دموکراتی را به عهده بگیرد که بسته به موضوع‌ها و فضای سیاسی، به شرکای متفاوتی اتکا کند. در مورد سیاست مهاجرتی پیش‌بینی می‌شود که فردریکسون برای رویکردهای سخت‌گیرانه‌اش به آرای کمک بلوک راست‌ متکی شود.